Pinigų karta apie kredito unijas (redaguota versija)

screenshot.4

Trumpas intro: tai redaguota įrašo versija. Anksčiau ar vėliau ketinau pateikti sušvelnintą teksto versiją. Ir taip pakanka to negatyvo visoje žiniasklaidoje-verta atskiesti:). Kita vertus pakalbėjau su laidos rengėjais ir suprantu, kad klaidų galima išvengti tik visiškai nedirbant. Beje, kai „nuėmiau” įrašą iš internetinio eterio, gavau pastabą, kad elgiuosi „neblogeriškai”. Ačiū, kad skaitote, bet tam tikrus klausimus, kaip elgtis su tinklaraščiu pasilieku sau – that’s my preroggative

Vakar viriau viduje. Esant tokios būsenos yra patariama suskaičiouoti iki dešimt arba dvidešimt, jei garo temperatūra ir spaudimas kyla aukščiau priimtinos skalės. Taip ir padariau. Tiesa, prisipažinsiu, neiškenčiau ir parašiau savo facebook’o paskyroje, ką galvoju apie LTV laidoje „Pinigų karta” parodytą reportažą apie kredito unijas.

Štai ta žinutė: „Jaučiuosi keistokai. LTV laidoje „Pinigų karta” apie kredito unijas (beje, laidos vedėjai kažkodėl sako „kreditų unijos”:)) kalba nemažai ‘ekspertų’, tačiau laidos rengėjai niekaip nesugebėjo surasti jokio kontakto nei iš Lietuvos centrinės kredito unijos, nei iš Asociacijos Lietuvos kredito unijos-pagrindinių organizacijų, atstovaujančių daugumą kredito unijų. Gerbiami laidos rengėjai, noriu priminti, kad pirmoji kredito unija buvo įkurta 1995 metais ir jau nuo pat pradžių buvo privaloma Lietuvos banko priežiūra, buvo net suformuotas Kredito unijų priežiūros poskyris, kuris buvo išaugintas net iki 16 darbuotojų-tad teigti, kad „anksčiau niekas neprižiūrėjo” yra labai neprofesionalu. Na, bet kalbėjo ‘ekspertai’.

Papildant dar galiu pasakyti, kad lengvą šoką sukėlė supainioti faktai, kurie buvo minimi nuo pat laidos pradžios. Eikime per pirmąsias laidos sekundes:

0:28 „Pradžioje kredito unijos užėmė vos 0,1 proc. rinkos”

Na, kadangi kredito unijos steigtis pradėjo ne 1994 metais, o 1995 metų spalio mėnesį, tai rinkos dalis 0,1 proc. tuo metu būtų buvusi labai didelė. Pirmoji kredito unija „Vievio taupa” buvo įsteigta su 50 tūkst. Lt pajiniu kapitalu, o bankų turtas tuo metu buvo apie 6,5 mlrd. Lt Tad, pasiskaičiuokime…0,0008 proc. Skirtumas 125 kartai. Komentuoju todėl, kad skaitytojai suprastų, jog unijos kūrėsi vykstant bankinei krizei 1994-1995 metais ir sunešti pirmieji pajai buvo kooperatinės idėjos, pasitikėjimo ir valios pakeisti gyvenimus rezultatas ir nebuvo turtingo dėdės, kuris galėjo įnešti 6,5 milijonus litų „pradžiai”.

0:43 kol buvo mažos [kredito unijos] Lietuvos bankas [į kredito unijas] visiškai nekreipė dėmesio. Na, čia tai visiškai nenoriu sutikti. Kaip jau minėjau įraše Facebook sienoje, kredito unijų priežiūra ir kontrolė buvo vykdoma nuo pat veiklos įsikūrimo pradžios. Rašau šį komentarą todėl, kad nebūtų sudaryta klaidinga nuomonė, jog nuo 1995 metų iki 2012 metų pabaigos kredito unijos veikė bet kaip.

01:10 Kredito unijose indėliai… mna.. apie 4 proc., 4 su puse.

Vidutinės palūkanos yra apie 3 procentus – „tik ketvirtadaliu” mažesnės. Rajonuose apie 1,5 proc, kai tuo tarpu miestuose – taip, apie 4 proc. Kaip, beje, ir kai kuriuose lietuviškuose bankuose. Lyginkime palūkanas ne su skandinaviškais bankais, o vietiniais – lietuviškais. Gi pinigų pritraukimo šaltiniai ir galimybės yra skirtingos.

01:25 Laidos vedėjas Andrius Tapinas klausia: „nes atrodo, kad gi Nacionalinė kredito unija – tai [kur] visi pinigai unijų sudėti, nes nacionalinė…tai yra nacionalinė, taip? ne?”, atsistentė žurnalistė atsako „taip, bet yra vienos unijos,kurios priklauso centrinei”… Na, čia tai buvo suvelta. Perklausiau šią vietą užsidėjęs ausines pakartotinai, tačiau mano nuomone buvo galima šią svarbią vietą iškomunikuoti aiškiau. Komentuoju todėl, kad skaitytojai žinotų, jog Nacionalinė kredito unija turi turėjo tik skambų pavadinimą ir yra viena iš 77 75 kredito unijų, o pateikta tarsi „kur visi pinigai unijų sudėti”:)

Kitų minučių neanalizuosiu, galite patys pažiūrėti http://www.pinigukarta.lt/tv-laidos/zvilgsnis-i-kredito-unijas-2013-01-08, kredito unijų profesionalams ausis užklius jau per pirmas pusantros minutės, kitiems gal ir nekils papildomų klausimų.

Vienok, linkiu sėkmės šiai laidai, nes ko gero tai vienintelė laida Lietuvos televizijų padangėje apie verslą, jei neskaičiuosime specializuotų rubrikų TV žiniose. Tad priimkit šiuos komentarus, kaip žiūrovo pasiūlymą laidai patobulinti:)

2 Comments

 1. Fortunatas
  2013-01-29

  Na, truputį nuėmiau įvairių būdvardžių paletę ir nuomonę apie verslo modelį pasilikau sau 🙂

  Atsakyti
 2. Andrius
  2013-01-29

  O tai ką pakeitei? 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll to top