Strateginio plano ABC

Sakykit, ar kas tikėjotės, kad tai, kas prasidėjo kažkur ten toli Azijoje Wuhane Kinijoje, sukels tokį rezultatą štai čia, Europoje, štai čia – Lietuvoje, štai čia – šioje gatvėje, kur gyvenate? Tie, kas žinojo, kad būtent taip nutiks, turiu galvoje, sienų uždarymą, karantiną, saviizoliaciją, tikrai neskaito šito tinklaraščio.

Daugelis reikalų sulėtėjo. Nėra renginių, jokių pramogų, kavinės ir restoranai turi kažkiek darbo, jei sugebėjo persitvarkyti procesus į maisto pristatymą į namus arba “išsinešimui”, kirpyklos ir grožio salonai nedirba, transporto judėjimas ženkliai sumažėjo. Tačiau yra tų verslų, kurie boomina – tas pats maisto pristatymas į namus, elektroninė prekyba (nes vasara vistiek ateis, o džinsų reikia), online seminarai ir mokymai.

Kaip sako danų patarlė: “Sunku numatyti prognozes, ypatingai apie ateitį”, todėl tam tikriems dalykams reikia ruoštis, panaudojus hipotetinį klausimą “o kas būtų, jei..”

Pirmieji strateginio plano žingsniai

Žvelgiant iš šiandienos perspektyvos, ko gero dabar kiek kitaip bus žiūrima į SWOT, PEST, verslo modelio ar kitas chrestomatines analizes. Patirtis yra geriausias mokytojas, todėl ir visi spėjimai “o kas bus jei” yra daromi vadovaujantis tuo, ką gavome iš praeities. Nors sakoma nelaikas strateguoti, ką daryti po 3 metų, kai kyla gaisras, bet dabar pats metas (geriausiai kartu su komanda) įjugti smegenis ir pereiti per strateginio planavimo abėcėlę:

S – (strenghs) stiprybes
W – (weakness) silpnybes
O – (opportunities) galimybes
T – (threats) grėsmes

Surašykite viską, kas tik ateina į galvą. Po to sugrupuokite pagal svarbą. Apjunkite S su O ir atraskite, įžvelkite, kur galite akseleruoti. Tuomet apjunkite W su T ir gerai pagalvokite, kur esate labiausiai pažeidžiami bei kokiomis priemonėmis galite suvaldyti kilusią riziką.

Keletas pastebėjimų iš patirties

✅ jei sakote, kad jūsų įmonė neteko klientų srauto – tai ne silpnybė, tai – grėsmė kylanti iš išorės (karantinas, covid19). Silpnybė šiuo atveju tai, kad įmonė neturi likvidumo “pagalvės” arba sukaupto vidinio rezervo, kurį dabar galėtų panaudoti.

✅ jei sakote, kad jūsų įmonė pasinaudos Vyriausybės paskelbtu ekoniminių ir finansinių priemonių planu – tai nėra jūsų stiprybė, tai – galimybė kylanti iš išorės. Stiprybė yra tai, kad vadovaujatės vertybėmis, turite kvalifikuotus žmones, su kuriais vėl galite įpūsti vėją į bures.

Bet kuriuo atveju, tamsiausia būna prieš auštant. Pagalvokime, ką ir kaip galime padaryti šioje šituacijoje ir atsakymą būtinai rasime.

Jei norite pasitarti, kaip pravesti strateginio planavimo sesiją ar ieškote, kas ją galėtų pravesti, sukontaktuokime.

Sėkmės!
Fortunatas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll to top