Pavyzdys, kaip nenaudoti el.pašto versle

Lietuviškas spmas
lietuviškas spamas

Kasdien gaunu dešimtis elektroninių laiškų, kuriuose įvairios įmonės siūlo įsigyti prekes ir paslaugas. Žinoma, apie 95% tokių reklaminių žinučių – šaudymas „belekaip” su nuostata, „o gal pataikysim į potencialaus pirkėjo/užsakovo poreikius?”. Kaip čia gaunasi, bet nei viena tokia žinutė manęs niekaip neužkabuina. Po kokių 5 tokių žinučių (aš kantrus, o kaip marketingo specialistas, dar esu vedamas ir profesinio smalsumo, kuom viskas baigsis) spaudžiu „Report spam”.

Štai jums prisegtas pavyzdys, kaip nereikia rašyti teksto, norint parduoti savo prekes ar paslaugas.

Nemokami patarimai siuntėjui

Pirmas dalykas, kuris krenta į akis – tai didžiūlis, ryškus atsiprašymas už atsiųstą žinutę. Klausykit, jei jau siunčiate kažką tokio, bent jau patys būkite įsitikinę, jog siunčiate vertingą informaciją, o dabar vaizdas toks, kad pirmiausia norite parašyti apie tai, kad atsiprašote ir kaip man atsisakyti jūsų siunčiamos informacijos.

Antra, būtų ypač naudinga MAN ir JUMS bent keliais žodeliais laiške užsiminti apie tai, ką veikiate, nes, atleiskite, tačiau nežinau, ką SDG firma veikia. Tiesa, vėliau tik antraštėje pastebėjau, kad tai „vasario mėn. mokymai”. Kokie? Kam?

Trečia, jei jau norite, kad atsidaryčiau prisegtus „vordinius” priedus, būkite malonūs, bent keliais žodeliais suintriguokite, kodėl tai turėčiau padaryti? O gal vis dar galvojama, kad elektroninio laiško gavimas yra didžiulis įvykis šeimoje ir asmeniniame gyvenime. Na gi – jau XXI a. 🙂

Ketvirta, matosi, kad kur kas daugiau laiko yra sugaišta instrukcijos parašymui, kaip atsikratyti siuntėjo, nei pasiūlymo užsiprenumeruoti įmonės naujienas ateityje. Na, o atsisakymui, pasirodo dar reikia ir laišką parašyti ir parašyti pagal instrukciją. Na jau ne, vartotojui yra kur kas paprastesnis sprendimas – „add to spam” arba „report spam” mygtukas.

Penkta, siuntėjas pasistengė, kad spam’as plistų toliau ir atitinkamai aš gaučiau jo dar daugiau nei iki šiol. SDG išsiuntė laišką kone šimtui gavėjų, išvardindami juos „To:” laukelyje… Na, vien už tai nepažįstamieji siuntėjai keliauja in spaman, kai saka žemaitę.

Taigi, spaudžiam „spam”. Kuo daugiau tokių paspaudimų, ypač Gmail ar Yahoo el.pašto aplinkoje, tuo didesnė tikimybė, kad šių didžiulių kompanijų el.pašto šiukšlių filtrai ateityje pažymės siuntėją, kaip „spamerį”. Na, o vėliau ko gero reikės kur kas didesnių pastangų, kad iš to sąrašo būtumėte išbraukti.

Moralas

Nors internetas, elektroninis paštas, socialiniai tinklai verslui suteikia labai operatyvius ir efektyvius būdus pasiekti savo klientą, tačiau gaila, kad patys pardavėjai šį informacijos pateikimo kanalą paverčia šiukšlynu.

Darome talką! 🙂
Fortunatas

[ad code=1 align=center]

2 Comments

  1. fortunatas
    2010-01-29

    And many others… taip jiems ir reikia 🙂

    Atsakyti
  2. guccis
    2010-01-29

    Mūsų bendros pastangos veikia.
    Šiandien gmail automatiškai į spam įtraukė:
    Ekspozicijų centras ->Kviečiame dalyvauti…
    Reval Hotel neris -> Šv. Valentino dienos pasiūlymai
    UAB Advilis -> Reklaminiai kamuoliai
    and many others …

    Ot paspaminau 🙂

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll to top