Nauja Lietuvos ir Žemaitijos krikšto interpretacija

Valentas šiandien iš mokyklos parnešė labai svarbią naujieną, kuri vos ne reikalauja perrašyti Žemaitijos ir Lietuvos, o tikriausiai ir visos Europos, istoriją. Pasirodo, kad ne žemaičiai buvo paskutinieji, kurie Europoje priėmė krikštą, bet… lietuviai. Įdomu. Kaip gi čia taip?

Štai paimu istorijos vadovėlį (autoriai R. Jokimaitis ir kt.) ir skaitau, kad dar 1251 m. pirmasis krikščionimi tapo Lietuvos kunigaikštis Mindaugas, po to Lietuva dar šimtą metų gyveno pagonybėje ir vėliau 1387 m. krikštą priėmė iš Lenkijos, kurios karalaitę vedė didysis kunigaikštis Jogaila.  Cituoju: „1413 m. pusbroliai Jogaila ir Vytautas apkrikštijo žemaičius. Po žemaičių krikšto Europoje nebeliko pagoniškų šalių”.

Pagal naujovišką išaiškinimą dėl to, kad Lietuva, o ne Žemaitija buvo pakrikštyta paskutinė Europoje yra kalta  prekyba žmonėmis. Taip taip. Pamenate, kaip Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas pardavinėjo žemaičius? Tai štai, kadangi Žemaitija buvo pakrikštyta paskutinė, o ji buvo sudedamoji Lietuvos dalimi, vadinasi Lietuva ir buvo pakrikštyta paskutinė. Huh… sudėtinga. Mintis čia tokia: jei tave kas perka, vadinasi įgyji naujo savininko (karaliaus ar kunigaikščio) religiją. Klausimas: o kas, jei tave perka ir parduoda tris kartus? :))) Vadovaujantis tokia logika, kad pasikrikštijus valdovui, priima krikštą ir visa jo tauta, Lietuva buvo pakrikštyta dar 1251 m. kartu su kunigaikščiu Mindaugu. Tačiau vadovėlyje yra parašyta kitaip.

Tai štai, šiandien teisingas atsakymas į klausimą, kokia valstybė Europoje pakrikštyta paskutinė, yra Lietuva, o vakar buvo – Žemaitija. Kuom tikėti moksleiviui rytoj? Kas, jei toks klausimas pasitaikys egzamine? Geriau suorganizuosiu blog’o referendumą 🙂

[poll id=”3″]

Kiti šaltiniai apie Žemaitijos ir Lietuvos krikštą

(kai užtiksiu įdomių straipsnių, knygų ar monografijų būtinai jas paskelbsiu)

Painus ir sudėtingas Lietuvos krikšto kelias (dienraštis „Klaipėda”, 2006-06-16)
Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejui artėjant (XXI amžius, 2007-04-13)
Žemaitijos krikštas (Vikipedija)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll to top