Neišnaudotos galimybės

Šiuokart tai greičiau trumpa spontaniška mintis nei „normalus” įrašas. Pakalbėsiu apie smulkiuosius verslininkus žengiančius pirmuosius žingsnius. Pastaruoju metu tenka dažnai sutikti naujos besiformuojančios smulkių verslininkų bangos lyderius. Vadinu juos lyderiais, nes šie žmonės imasi iniciatyvos, ieško būdų, kaip iš prašančiųjų tapti duodančiaisiais. Tai neatrodo taip paprasta, ypač šiuo nelengvu sunkmečio laikotarpiu (o, Dieve, kaip banaliai nuskambėjo:)). Tačiau… akis bado neišnaudojamos galimybės, kurias pradedančiam verslui suteikia aplinkybės.

Dirbu su Verslumo skatinimo fondu, tiksliau tenka jį viešinti, kalbėti apie šią mikrokreditavimo programą seminaruose, radijo ir televizijos laidose (rašau daugiskaita, nes asmeniškai teko dalyvauti net gi dviejose laidose:)) ir štai su kokia problema susiduriame. Žurnalistai, norėdami iliustruoti siužetą, informacinę žinutę, ieško realių verslininkų su savomis idėjomis ir užmanymais, tačiau tokių reportažų herojais sutinka tapti na… vaizdžiai tariant koks 1,5 žmogaus ir tai dar labai prašant. Pagrindinė baimė – „idėją nukopijuos kiti verslininkai ir paliks mane „ant ledo” . Gaila, tačiau neįvertinama realioji nauda – galimybė apie savo paslaugas, produkciją paskelbti laaabai plačiai auditorijai neišleidžiant nė lito.

Matyt, kad dar vyrauja „laukinio” kapitalizmo sindromas, kuris skelbia – visi mano konkurentai yra mano priešai. Nors pačiame kapitalizme toks modelis laikomas neperspektyviu – jungiamasi į tinklus, klasterius, konsorciumus, verslo partnerystę. Beje, įdomu buvo stebėti viename verslumo pagrindų seminare auditorijos atmetimo reakciją žodžiui „klasteris”, kai vienas iš būsimų (gal jau ir esamų) verslininkų pasiūlė susiburti į klasterį. Įdomu, ką pagalvojo lektorius, kuris toliau šio pasiūlymo nevystė… gal nenugirdo?

Todėl, mielieji pradedantys verslininkai, patarimas jums. Jei kas suteikia galimybę ar išpuola progą paskelbti apie savo gaminamą produkciją ar teikiamą paslaugą viešai, pavyzdžiui, per TV, griebkite šią galimybę ir nep(r)aleiskite jos! Kitas toks šansas gali pasikartoti negreit. O jei jau kas norės nusikopijuoti jūsų fantastišką verslo idėją – tai taip būtinai ir padarys tiesiog… pirmą kartą nusipirkę . Bet tai jau kita tema kitam kartui.

Sėkmės pradedantiems verslą!

Fortunatas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll to top